Лимфна система и как да я поддържаме в добро състояние
Създадох тази статия с цел по популярен и достъпен начин да предоставя достатъчно подробна картина на устройството и функционирането на лимфната система, без намерение да навлизам в анатомични детайли, да се опитвам да поставям диагнози и пр. Целта ми е да ви поднеса систематизирана информация за това, колко е важно и как да се грижим за тялото си така, че да поддържаме лимфната система в добро състояние и да се радваме на добро здраве.
Като за начало, надявам се, че в момента, докато четете тази статия, не седите с кръстосани крака, гърбът ви е изправен и сте поставили пред себе си чаша с чиста вода 🙂
И така, лимфната система работи непрекъснато в режим 24/7 и през това време изпълнява многобройни и различни функции. Противно на общоприетото мнение, че е достатъчно след като се събудим и станем от леглото да вземем контрастен душ, да се пораздвижим и да пием чаша вода за добър лимфоотток през деня, аз ще се опитам да ви убедя, че е необходимо и възможно да си създадем определени навици в продължение на целия ден, за да я поддържаме постоянно в добро състояние.
Лимфната система в известен смисъл може да се разглежда като допълнение към сърдечно-съдовата система. Тя играе важна роля в обмяната на веществата, очистване на клетките и тъканите на организма, в имунитета на организма като цяло. Тя филтрира бактериите, токсините и вредните вещества в организма, извежда излишната течност от тъканите и клетките, активно участва в транспортирането на белтъчините и мазнините от тънкото черво в клетките, изработва антитела за борба с бактериите, а белите кръвни телца ни защитават от инфекции. При застой на лимфата в междуклетъчните пространства се натрупват продукти от жизнената дейност на клетките (фрагменти от разпаднали се липиди, белтъци, шлаки и др.), които постепенно прорастват с влакна от съединителна тъкан (медиците наричат този процес фиброза). И тези клетки започват просто да гният – възникват вялопротичащи онкологични заболявания, хипертония, алергия и др. Нарушената функция на лимфната система може да доведе до слабо захранване на мозъка с мазнини, или да доведе до изсушаване на кожата и лигавиците в тялото. Лимфната система в мозъка работи особено активно през нощта за извличането на токсините от мозъчната тъкан. Непълноценният сън препятства правилното й функциониране, това в отслабва работата на мозъка и в резултат се натоварва нервната система, което пък води до стрес и отслабване на когнитивните функции.
Лимфната система е отворена система и тя не разполага със сърце, което да задвижва лимфопотока, и затова циркулацията на лимфната течност се извършва доста бавно и под слабо налягане. Затова тя може лесно да се блокира. Подобно на кръвоносната система, тя се състои от множество капиляри, които се зараждат в тъканите в резултат на филтрация на клетъчна течност, постепенно порастват в лимфни съдове и след това се събират в колекторни точки, наречени лимфни възли (в човешкия организъм има над 600 лимфни възли – по-големи и по-малки). Самата лимфна течност (лимфа) представлява пространство на вътрешната среда на организма, образувана от междуклетъчната течност и поради това нейният състав се мени в зависимост от много фактори, вкл. качеството на поетата храна, количеството и качеството на изпитата водата, чистотата на кръвта, наличието на бактерии и гъбични образувания в организма и пр. Често възпалението в ставите (артрит) може да се дължи на това, че лимфопотока в тялото е затруднен, получава се застой на лимфата в определени колектори около съответните стави (колянна, тазобедрена, раменна и пр.) и в тези колектори се натрупват и застояват вредни микроорганизми, които причиняват възпаление. В резултат на същия механизъм могат да се засегнат и някои органи, намиращи се в съседство с тези колекторни точки (напр. органите в малкия таз, млечните жлези и пр.). Важни органи на лимфната система са далак, апендикс, тимусна жлеза, диафрагма. Отделителни органи за лимфата са: червата, влагалището и уретера, потните жлези, слюнните жлези, гърлото и сливиците.
Дисбалансът в работата на лимфната система може лесно да се улови още на ранен стадий по следните признаци:
- Засилено потоотделяне, често съпроводено с неприятен мирис. Постарайте се да наблюдавате и откриете при какви обстоятелства се проявява и как се изменя мириса – при приемането на определени храни, при стрес, и пр.
- Обриви по кожата, особено в областите около лимфните възли – знак, че някъде лимфната система не успява да се справи с отвеждането на токсините и в крайна сметка намира като отдушник кожата.
- Мастопатии, кисти, миома.
- Обложен език, възпалени сливици, запушен нос.
- Увеличени лимфни възли в областта на шията, подмишниците, слабините, или подут корем. Не ги натискайте, особено ако са болезнени. Това е сигурен знак да посетите доктор.
- Нисък имунитет, вкл. алергии, астма, чести простудни заболявания.
- Отоци, задържане на вода, целулит.
- Обща отпадналост, умора.
- Дефицит на йод, често съпроводен с отоци. Йодът поддържа устойчивостта на организма към инфекции.
- Стрес. Повлиява биохимията на кръвта и оттам влияе на лимфната система.
Фактори, които влияят на лимфата:
- Неправилно хранене.
- Носене на тесни дрехи.
- Приемане на недостатъчно количество вода.
- Използване на дезодоранти.
- Нарушение в храносмилателната система – хранителни алергии или чувствителност към някои храни.
- Заседнал начин на живот, ниска двигателна култура.
- Лоша екология – въздух, храна, пестициди, химикали и пр.
- Хормонален дисбаланс.
- Инфекции и различни микроорганизми.
- Естествен процес на стареене.
- Травматични увреждания и оперативни намеси.
И накрая бих искала да систематизираме как бихме могли да подпомогнем функционирането на лимфната си система:
- Дълбокото йогистко дишане е един от основите навици от изключителна важност. Чрез него в дробовете постъпва достатъчно количество кислород, който чрез процеса на горене извършващ се в белите дробове очиства кръвта и след това кръвоносната система го разнася до всяка точка в тялото. Особено полезно е коремното дишане, което силно стимулира диафрагмата. Диафрагмата е главният мускул, който задвижва лимфата.
- Движение – редовно занимание със спорт и ниво на двигателна култура – йога, ходене (поне 10 000 крачки на ден), любим спорт, танци, или просто лека гимнастика няколко пъти на ден, особено помага скачането на въже.
- Релаксация, отпускане, игра. Време без електроника, особено телефони, телевизор и социални мрежи. Добра алтернатива е няколко часа сред природата, дори една малка разходка в парка. Или време да останете насаме със себе си, с мислите си, да изчистите ума и да преразгледате своите цели и намерения.
- Лимфодренажен масаж. Лимфата се движи винаги от крайниците към центъра, към сърцето, не се допуска силен натиск. Добри резултати дава сухото четкане на тялото.
- Ограничено използване на дезодоранти, последвано от локално измиване.
- Здравословен хранителен режим, качествена храна, приемане на достатъчно количество чиста вода.
Измежду безбройните си задължения и грижи през деня, нека се научим меко и грациозно да намираме по малко време за себе си. Например 5 мин. разтягане докато ястието ври на огъня, няколко минути дълбоко дишане докато чакаме за среща, да повървим с бързо темпо до работа или по време на обедната почивка, да си спестим асансьора и да изкачим няколкото етажа по стълбите, да използваме всяка възможност за разходка и контакт с природата, и т.н. Това няма да направи мускулите ни силни и няма да ни доведе до върхова форма, но поне ще осигури добро функциониране на лимфната система и ще подобри имунитета ни. Не е проста работа да контролираме теглото си и да се избавим завинаги от излишните килограми, да бъдем в перфектна форма и винаги заредени с енергия, но затова пък можем да контролираме навиците си и така да направим промяната отвътре навън.
Желая ви да бъдете здрави!
Изключително полезна информация.. Благодаря Ви.
Благодаря за информацията.